analiz-konkurentivПропонуємо поглянути на конкурентів. Це дозволить поліпшити сайт, підвищити юзабіліті і конверсію, а також закріпити позиції в ТОП пошукової видачі з мінімальними витратами сил і часу.

У цій статті:

Навіщо аналізувати конкурентів

Базові критерії для аналізу конкурентних сайтів

Як аналізувати конкурентів

Аналіз конкурентів визначає стійкі конкурентні переваги, кращі канали залучення користувачів і знижує можливі фінансові ризики.

Аналізувати конкурентів треба, щоб отримати достовірну інформацію про сильні та слабкі сторони суперників.

За якими факторами аналізувати конкурентів

Сайт — це інструмент взаємодії користувача і компанії. Залежно від зручності, функціональності, простоти і зрозумілості цього інструменту залежить бажання користувачів купувати товари або замовляти послуги компанії.

Комплексний маркетинговий аналіз вимагає знань, практичних навичок, грошей і часу, а базовий аналіз конкурентних сайтів ви можете провести самостійно.

Аналіз конкурентних сайтів визначить:

Кращі канали для залучення трафіку — ви можете скільки завгодно вкладати гроші в пошукове просування, але якщо конкуренти активно просувають товари в соціальних медіа, то варто задуматися про перерозподіл фінансів.

Специфіку товару — дивлячись на конкурентів, ви зрозумієте, які товари користуються попитом, які товари знаходяться постійно в розділі знижок, а які товари виключили з асортименту.

Найбільш маржинальні (прибуткові) товари мають у своєму розпорядженні на головних сторінках в межах першого екрану, щоб потрапити в поле зору відвідувача і стати учасником порівняння.

Методи позиціонування товару — знаючи, як конкуренти пропонують користувачам товар, як виглядають їхні картки товарів, які опції доступні на сторінці товару, ви легко оптимізуєте власну товарну пропозицію, зробивши його більш якісним і зручним для споживача.

Переважні канали зв’язку — для підтримки живого, онлайн чату необхідна штатний співробітник. Спливаюче вікно онлайн чату дратує більше 31% користувачів. А це значить, що вони навряд чи скористаються цим інструментом. Навіщо переконуватися на власному бізнесі те, що конкуренти вже випробували до вас і не захотіли застосовувати далі в силу різних причин: низьку ефективність, трудомісткості, зниження конверсії.

Оптимальні механізми конверсії — для утримання відвідувачів на сайті і їх конверсії в покупців використовуються сотні інструментів: кнопки, тексти, спливаючі вікна, зображення, психологічні тригери. Якщо ви боретеся з конкурентами за одну цільову аудиторію, то підглянути, які фішки для конверсії клієнтів використовують конкурентні сайти, буде не зайвим.

Кого треба аналізувати

Головна помилка — аналізувати тільки прямих конкурентів, тобто ті сайти, які пропонують аналогічний товар за аналогічною ціною. Це не правильно. Ви так і будете тупцювати на місці.

Рівнятися на лідерів

Аналізуйте лідерів галузі. Навіть якщо найбільший інтернет-магазин країни ніколи не стане конкурентом невеликого регіонального сайту, це не означає, що вам нема чого вчитися на його прикладі.

Крокуйте далі, вчіться на прикладах світових лідерів: Apple, Amazon, Lamborghini — ці компанії щорічно інвестують мільйони доларів в аналіз власної ефективності і вдосконалять свій сервіс для користувачів в режимі реального часу. Нерозумно втрачати такі знання. Все, що необхідно для аналізу, це спостереження за певними параметрами, які на вашому сайті працюють гірше, ніж на сайтах конкурентів.

Стежити за тими, хто дихає в спину

Ніколи не знаєш, чим стане той невеликий сайт, який займає 21 позицію у видачі по низькочастотному запиту. Визначаючи конкурентів в пошуковій видачі, дивіться не тільки на тих, хто попереду вас. Треба аналізувати конкурентів, які ще й не конкуренти навіть.

Так, ви все правильно зрозуміли, стежте за позиціями тих сайтів, які вже в ТОП 30. Не сьогодні завтра вони стануть на голову вище вас, з огляду на те, як стрімко удосконалюються пошукові алгоритми.

Як аналізувати конкурентів

Основна помилка багатьох оптимізаторів — робити так само, як на інших сайтах. Треба аналізувати конкурентів, а не копіювати їх фішки.

konkyrencija

Якщо провести правильний аналіз, то можна отримати відповіді на питання:

які фішки краще конвертують користувачів

які товари не користуються попитом

які канали призводять якісний трафік

Якщо аналізувати конкурентів правильно, то це допоможе заощадити гроші, сили і час.

Канали залучення користувачів

Визначте, де присутні ваші конкуренти — соціальні мережі, блоги, тематичні сайти. Якщо конкуренти активно використовують соціальні мережі Facebook, Вконтакте, але не представлені в Instagram, Pinterest (або не підтримують активність в даних соціальних мережах), то велика ймовірність, що дані канали виявилися неефективними для роботи з цільовою аудиторією.

Створити співтовариство в соціальній мережі можна безкоштовно, але його розвиток, залучення користувачів, підтримка інтересу вимагає сил, часу і фінансів. Як правило, це завдання пускають на аутсорс.

Оформлення групи / профілю, залучення користувачів, підтримку життя в спільноті — ось основні статті витрат.

Аналізуючи досвід конкурентів ви зможете легко визначити, в яку соціальну мережу вливати гроші, де можна отримати найбільший соціальний відгук.

Навіщо?

Пошукові системи враховують соціальні сигнали і активність бізнесу в соціальних мережах в якості фактора ранжування. Висока активність говорить про високий інтерес аудиторії до сайту і дає сигнал показувати сайт на більш високих позиціях.

Це оптимізує витрати на позиціонування та підвищення в пізнаваності бренду, пошукове просування.

Специфіка товарів

Оптимізація асортименту — одна з головних задач сайту. Людина купує не товар, людина купує рішення своєї проблеми. Аналізуючи конкурентів, ви зрозумієте, які товари найбільш рентабельні і популярні, а від яких товарів варто відмовитися. Як правило, залежалися товари, які не користуються попитом, виставляють в безпрецедентні акції, намагаючись збути хоча б за собівартістю.

Методи позиціонування товару

Це фактично те, як сайт пропонує товар або послугу. Картка товару — точка прийняття рішення. На рішення користувача впливають:

  • зображення
  • текст
  • доступність опцій в картці товару (контакти, додаткові товари і послуги, способи оплати та доставки, кредити, акції, знижки і подарунки).

У цій категорії лідирує порада — дивіться як роблять конкуренти, і робіть навпаки. Основна проблема великих інтернет-магазинів в величезній кількості товарів, для яких просто неможливо створити якісний контент.

Тим, хто хоче виділитися поміж конкурентів, слід уважно вивчити картки товарів конкурентних сайтів і доповнити кожну тією інформацією, яку конкуренти не дають користувачеві.

Алгоритм дій:

  • зріз ТОПу по конкурентам, що пропонують такий же товар
  • оцінка інформації в картці товару
  • оцінка опцій в картці товару (кнопки, акції, купони, дод. продукти, доставка, кредити, бонусні програми)

Канали комунікації з клієнтом

Я вже розповідав вам про важливість контактів на сайті, але світ не стоїть на місці. З’являються нові канали зв’язку. Подивіться, як можна зв’язатися з вашими конкурентами.

Простий контрольний контакт покаже, в чому конкуренти кращі за вас:

  • кількість доступних каналів (голос, текст, чат)
  • швидкість обробки звернення
  • якість обробки звернення

Особисто я вважаю, що аналіз якості обслуговування клієнтів конкурентами — запорука вашого успіху. Наприклад, конкуренти обробляють заявки тільки в робочі дні та години. Змінивши режим роботи, ви зможете охопити ту цільову аудиторію, яка просто не проб’ється до них зважаючи на їх обмежень в графіку.

Навіщо?

Забезпечення кожного каналу зв’язку вимагає людських ресурсів і часу. Навіщо підтримувати онлайн чат, якщо від нього відмовляються 90% конкурентних сервісів, а інші 10% використовую його за традицією.

Дізнавшись, які канали зв’язку переважно для вашої цільової аудиторії, ви зможете поліпшити їх роботу і відмовитися від підтримки малоефективних каналів взаємодії.

Механізми конверсії

Це, мабуть, ключовий параметр аналізу — зрозуміти, як конкуренти перетворюють користувачів в клієнтів. У той же час, це один з найбільш хитких параметрів, тому як на рішення про співпрацю з сайтом користувач приймає не тільки на підставі побаченої СТА-кнопки або спливаючого вікна, але і з огляду на інші фактори.

Визначте основні механізми конверсії на сайтах конкурентів. Оцініть, які з каналів для вашого сайту є найбільш оптимальними. Обов’язково проведіть А / В тест, для визначення, що працює ефективніше. Не додавайте конвертуючі фішки просто так, щоб було.

Велика кількість психологічних тригерів тиснуть на користувачів і підсилюють опір. Більш того, численні заклики до дії виглядають агресивно і знижують довіру користувачів.

Важливо!

Конверсійні механізми — це не тільки кнопки, спливаючі вікна і елементи призову до дії. До таких механізмів також відносяться графіка, відео, інтерактивні елементи. Вони втягують користувача, збільшують час перебування на сайті, глибину перегляду.

Я розповів  про те, як самостійно аналізувати конкурентів і отримувати вигоду з їх досвіду. Даний аналіз абсолютно безкоштовний і очевидний. Однак вимагає багато сил і часу.

Параметрів для порівняння з конкурентами набагато більше, ніж може здатися на перший погляд. Особисто я проводжу зріз по більш ніж 70 параметрам вашого сайту і сайтів конкурентів, пропонуючи результати у вигляді зручної і простої таблиці, наочно показую, в чому конкуренти відстають, а в чому процвітають. Тож є бажання пишіть проведу вам конкурентний аналіз.