https20 січня 2017 року українські вебмайстри почали отримувати повідомлення в Search Console про важливість переходу на HTTPS. У повідомленні вказується, що сторінки  HTTP можуть бути позначені як небезпечні.

У цій розсилці я зібрав  рекомендації Google і Яндекс по переходу на HTTPS. Це не покрокові інструкції по переїзду на HTTPS, а важливі рекомендації, які допоможуть уникнути помилок і здійснити перенесення сайту без втрат.

Рекомендації Google по переходу на HTTPS

HTTPS (Hypertext Transport Protocol Secure) — протокол безпечного конфіденційного обміну даними між сайтом і пристроєм доступу користувача (смартфон, планшетом, комп’ютером). Безпечний протокол захищає персональні дані від перехоплення хакерами.

 1. Вибрати надійний центр сертифікації і отримати сертифікат

Для максимального рівня захисту використовуйте 2048-бітний ключ.

Типи сертифікатів і який вибрати

Тип сертифіката залежить від методу перевірки:

З перевіркою домену — даний сертифікат доступний фіз. особам і компаніям, захищає призначені для користувача дані, але не гарантує, що власнику сайту можна довіряти. Підтверджується по електронній пошті, на яку зареєстрований домен.

Недорогий варіант, видається за кілька хвилин. Підходить інформаційним, особистим сайтам.

З перевіркою організації — сертифікат доступний тільки офіційно зареєстрованим комерційним і некомерційним організаціям. Для видачі сертифіката проводиться повна перевірка юридичної особи, документів, належність домену. Дорогий варіант, на видачу йде до 3 робочих днів.

З розширеною перевіркою організації — в поле браузера з’являється зелений рядок з назвою організації. Перевірка проводиться ретельніше, займає від 3 до 9 робочих днів при наданні повного пакету документів. Рекомендований для фінансових організацій: банки, платіжні системи, кредитні спілки.

 1. Правильно налаштуйте 301 редірект

Про те, як правильно налаштувати редірект  на HTTPS-сторінки, читаємо у Google.google-ssl-ranking

 1. HTTPS-сторінки відкриті для індексації пошуковими роботами:

в файлі robots.txt сторінки відкриті для індексації

на HTTPS-сторінках не використовуються метатеги <noindex>

для самостійної перевірки доступності сторінок до індексації використовуйте інструмент — Подивитися як Googlebot.

 1. Підготуйте сайт до перенесення перенесення

Про те, як здійснити переїзд на HTTPS, написана інструкція у Google.

 1. Переїжджайте по частинах

Відстежуйте, як швидко сталася пере індексація, як змінився трафік нових сторінок.

 1. Інші рекомендації:

Здійснюйте переїзд в низький сезон, коли на сайті мало відвідувачів, низька купівельна активність.

Позиції сайту при переїзді на HTTPS зміняться. Це неминуче. Вся справа в тому, що для пошукової системи сайт на HTTPS — це абсолютно новий ресурс. Сканування сайту виконується заново. Чим більше сайт, тим довше виконується повторна індексація. Як правило, процес займає до декількох тижнів. Швидкість пере індексації залежить від кількості адрес і швидкості відповіді сервера.

Перевірте, підтверджений  сайт в Search Console. Якщо для підтвердження використовувався файл HTML, то переконаєтеся, що нова копія сайту містить поточну версію файлу.

Рекомендації Яндекса по переїзду на HTTPS

Рекомендації Яндекса дещо скромніші, ніж у Google.

 1. Придбання та налаштування сертифіката
 2. Повідомлення пошукового робота

Повідомити про доступну нової версії сайту через форму Addurl або додавши сайт в список своїх сайтів в вебмайстрі. За словами експертів Яндекс, сайт з’явиться в результатах пошуку через 2-3 тижні.

При додаванні сайту в Мої сайти в вебмайстрі індексація почнеться автоматично. Щоб додати HTTPS-сайт в Мої сайти в Я.Вебмайстрі, необхідно у верхній панелі біля меню, що випадає Мої сайти клікнути на +, після чого ввести адресу сайту з https: //, наприклад: https://site.ua. Потім підтвердити права на сайт.

 1. Вказати головне дзеркало

Вказати головне дзеркало треба через директиву Host у файлі robots.txt. Наприклад, https://example.com.ua

 1. Повідомлення про зміни щодо головного дзеркала

Якщо домени http і https були раніше визнані дзеркалами, то важливо повідомити робота про зміни у ставленні головного дзеркала в розділі Настройок індексування — Головне дзеркало.

 1. Відстеження процесу

Процес визначення дзеркала як головного може зайняти до декількох тижнів (на практиці все відбувається набагато швидше). Після завершення процесу вебмастер бачить відповідні зміни для сайту в вебмайстрів.

 1. Налаштувати правильний редірект з неголовного дзеркала на головне

Важливо! Не варто встановлювати редірект до того, як сайти стануть визнані дзеркалами, інакше сторінки будуть виключені з пошуку відповідно до правил обробки перенаправлень Яндекса. У процесі склеювання дзеркал важливо залишити обидві версії сайту доступними для пошукового робота.

Все про обробку перенаправлень в Яндексі

Якщо в процесі переїзду сайту виникають складності, помилки, можна скористатися формою зворотного зв’язку з ТП.

При переїзді сайту на HTTPS ТИЦ сайту тимчасово впаде до 0. На відновлення значень потрібно до 1 місяця (в деяких випадках довше). Це важливо врахувати при монетизації сайту, щоб уникнути непорозумінь. Попередьте всі зацікавлені сторони про переїзд на HTTPS і можливих технічних збоях заздалегідь.

При переїзді на HTTPS протокол сайту в Яндекс змінюється автоматично і додаткових дій від вебмастера не вимагає.

Додаткові рекомендації по переїзду на HTTPS

Після переїзду не забудьте змінити посилання на сайт в соціальних мережах, метриках і лічильниках, змініть адреси сайту в розсилці.

Спостереження за видачею показують поступове підвищення ранжирування HTTPS-сторінок, проте HTTPS — один із сотень чинників, що враховуються алгоритмом при ранжируванні. Щоб отримати швидкий ріст у видачі, варто звернути увагу на:

зовнішню кількість посилань

внутрішню оптимізацію

зменшення швидкості завантаження сайту

поліпшення поведінкових / комерційних факторів

поліпшення внутрішньої перелінковки сайту.