stvorenja-saityДавайте поговоримо ми про початкових етапах при створенні сайту і основні кроки, які слід зробити ще до початку роботи над ескізами і тим більше верстки.

Дуже важливе питання – з чого почати створення сайту?

У Вас є величезне бажання і попереду наполеонівські плани, але є невелике утруднення – Ви не знаєте з якого кінця до цього підступитися. Тим більше, якщо робите це в перший раз. Можливо, у Вас вже є досвід створення простенької домашньої сторінки, але досить великий сайт вимагає до себе іншого підходу.

Одне з великих помилок, при створенні сайту, полягає в тому, що починати потрібно з дизайну. Але це зовсім не так, і навряд чи велику частину часу, який пішов на створення сайту, будуть займати дизайн і верстка.

Приступати до роботи слід з ретельного продумування концепції і складання структури майбутнього сайту.
І, вже на основі цієї інформації, підбирати необхідні матеріали. У загальних рисах, Ви вже знаєте про те, що бажаєте розмістити на сайті, але тепер дуже важливо представити всю інформацію зручним і зрозумілим чином, що знаєте, Ви, дізнався б і ваш відвідувач.

Структурування інформації. При відборі інформації, життєво необхідно її структурувати, уміти виділяти найбільш важливе. Нерідко можна чути заперечення, що на сайті важлива вся інформація, і необхідно акцентувати її всю.

 Гарна структурованість сайту забезпечує половину успіху при його створенні. Помилки, допущені на цьому етапі, згодом можуть привести до великих витрат сил на виправлення.

Для більш зручної організації думок, структуру бажано попередньо написати на листочку паперу.
Візьмемо, для прикладу, невелику компанію, яка вирішила відкрити своє представництво в Інтернет. Як правило, основна структура таких сайтів досить загальна. Давайте її напишемо:

* Новини компанії
* Інформація про фірму
* Послуги фірми
* Каталог товарів
* Контактна інформація

Тепер цю структуру необхідно скоректувати для конкретної фірми. Можливо, що у компанії є декілька однакових за обсягом областей діяльності і в цьому випадку, звичайно ж, має сенс додати ще декілька пунктів меню у верхній рівень. При складанні структури майбутнього сайту, придушити в собі бажання помістити всі пункти меню на одну сторінку. Людина комфортно сприймає не більше 7-ми пунктів, і їх більшу кількість викликає підсвідоме відторгнення при перегляді. Занадто складне не викликає бажання розбиратися.

Для того, щоб цього уникнути і використовується ієрархічна побудова меню. Правильне структурування інформації дозволяє нам виділити основні розділи сайту, а всі другорядні розділи будуть доступні після вибору одного з основних.

Описане зауваження відноситься також і до меню 2-го рівня – при великій кількості пунктів, має сенс ввести меню 3-го рівня. Але не більше! Буде вже занадто. Якщо ж інформації, все ж, настільки багато, що не виходить структурувати її в 3 рівні меню, то має сенс виділити окремі під сайти, кожен з яких буде відповідати за свою область.

Так, наприклад, часто виносять, електронний магазин із структури основного сайту, і він набуває досить самостійний характер. Підготовка текстів Крім розробки структури, важливою частиною даного етапу є підготовка текстів. Оригінальні тексти, наприклад, взяті з буклету компанії і викладені в незмінному вигляді будуть читатися погано, адже вони розроблялися абсолютно для іншого стилю сприйняття інформації.
І на сайті такий текст виглядатиме відчужено – це помітно. І, на жаль, цей факт буде говорити лише про зневагу авторів до свого сайту. Сайт може бути шалено красивий, але лише розумні тексти дозволять Вам утримати свого відвідувача – не забувайте про це.

Публікація текстів у Мережі має свою специфіку і буквальне повторення структури буклета «Про компанію» буде помилкою. Буклет переглядають лінійно – зверху вниз і зліва направо – по сторінках. Відповідно, і пишеться текст, який послідовно викладає всю інформацію.

Для web-сторінок ж більш логічним є спосіб структурованого представлення інформації. При цьому варіанті – в основній статті викладаються загальні питання, а більш докладний їх висвітлення винесено на окремі сторінки, перехід до яких, здійснюється за посиланням. Посилання може бути, як в кінці сторінки і таким чином вона буде служити дороговказом на наступну сторінку (це аналогічно лінійному перегляду інформації), так і безпосередньо у тексті – вказуючи відвідувачеві спосіб дізнатися про дане питання докладніше.

У чому перевага саме такого способу представлення інформації? А в тому, що відвідувач читає лише те, що йому потрібно. Деяким досить короткого огляду, в той час як інші воліють заглиблюватися в суть речей.

Структуруючи велику статтю, ми розбиваємо її на ряд невеликих фрагментів, кожен з яких містить один з аспектів розглянутого питання. І читач, вільний, вибирати шлях, по якому йти – відбираючи лише ту інформацію, яка йому дійсно цікава. А друга перевага є наслідком першого – невеликі сторінки дуже швидко вантажаться, що важливо. Все сказане вище, відноситься виключно до читання інформації он-лайн.

Якщо ж передбачається, що текст будуть роздруковувати, то можливо варто подумати про створення спеціальних «сторіночок для друку», які повинні містити повні тексти статей. Стиль викладу інформації. Він є не менш важливою частиною, чим стиль дизайну і такий же унікальний для хорошого сайту. На корпоративних сайтах, як правило, стиль викладу достатньо офіційний, але навіть у цьому випадку, тексти бажано підготувати, а не викладати, всім обридлу, інформацію з прес-релізу.

Структура готова, тексти написані – ось тепер, мабуть, і можна приступати до створення начерків дизайну. На цій стадії дуже важливо вибрати інструмент, з яким Ви будете працювати. Первинний варіант можна накидати і олівцем на листку паперу, але його доведеться переносити в електронний вигляд. Багато web-дизайнерів вважають за краще використовувати для цілей макетування растрові або векторні редактори, які дозволяють вільно маніпулювати об’єктами на майбутній сторінці.

Результатом цього етапу повинна бути готовий ескіз. Зауважте, що до цих пір, ми так і не приступили до HTML-кодування, тому що насправді це далеко не перша за важливістю річ і всі вище перелічені кроки можуть зайняти велику частину, відведеного на створення сайту, часу. Адже, врешті-решт, написання HTML-коду є справа техніки. Так, є деякі глюки і нести кування із стандартами, але все це можна перебороти. У той час, як вищеописані кроки є процес творчий. Не забувайте про це і захоплюючись кодуванням не випускайте з уваги важливіші речі.