publicationКожен вебмайстер, який прагне збільшити заробіток на своєму сайті від розміщення блоків оголошень контекстних систем, бажає мінімізувати ризики і максимізувати прибуток.

Тому, при проектуванні нового сайту або визначенні потенційного доходу поточного проекту, вкрай важливо знати про наявність рекламодавців в системі. Також важливо вміти визначати їх готовність до покупки контекстних переходів. Для відповіді на ці питання вебмастеру не потрібно винаходити велосипед, достатньо зареєструватися в системі та оцінити джерела трафіку очима рекламодавця.

Тоді у нього складеться повна картина ситуації, що склалася, і з’явитися можливість скласти прогноз подальшого розвитку. На основі озвучених вище завдань, пропоную розділити цю статтю на 2 частини, що описують основні етапи роботи та розглядають основний інструментарій.

Всі наведені приклади робляться на основі системи контекстної реклами Бігун. Аналогічні дії можна провести і в інших контекстних системах.

Частина 1. Які рекламодавці вже присутні в системі? Для відповіді на це питання нам необхідно визначитися зі списком ключових слів, за якими може демонструватися реклама на нашому сайті. Для цього ми можемо скористатися одним із способів:

1. Самостійно підібрати ключові слова для всіх сторінок. Для багатьох фахівців ці слова вже заздалегідь відомі. За ним просувається сайт в результатах пошукових систем і добувається трафік. Якщо ж ви не працюєте в цьому напрямку, то для вас підійде другий варіант.

2. Отримання статистики шляхом налаштування рекламних оголошень. Цей спосіб більш трудомісткий на початковому етапі, але він дозволяє оперативно оцінити будь-яку новостворену сторінку.

Для цього необхідно зробити наступне:

– зареєструватися в системі;

– створити рекламну кампанію;

– виставити таргетинги РК з урахуванням вашої аудиторії;

– сформувати оголошення і вказати в якості цільового url ту сторінку, на якій планується розміщення оголошення;

– перейти на вкладку підбору ключових слів .

Тепер можна бачити, які слова підібрав індексний робот системи на основі тексту доданої сторінки. Виокремивши із загального списку перші десять – п’ятнадцять, ми отримуємо точний список слів, за якими система буде показувати оголошення на цій сторінці. Зберігши запропонований і відкоригований список, переходимо до вивчення наступної сторінки нашого сайту.

Примітка. Звертаю вашу увагу, що підібраний список може зазнавати коректувань і поліпшення, якщо вебмайстер проведе дод. текстову оптимізацію з урахуванням особливостей індексуються роботами Бігуна. Це дозволить збирати більш дорогі оголошення в обраній тематиці.

Проробивши описану вище ітерацію з кількома десятками трафікогенеруючих сторінок і зібравши великий список запитів, можемо перейти до безпосередньої оцінки рекламодавців.

Примітка. Трафіко генеруючими є ті сторінки, на які припадає основна частка пошукового трафіку. Звертаю вашу увагу, що якщо ви володієте усталеним ядром аудиторії, то список популярних сторінок може сильно відрізнятися від трафіко генеруючих.

Тому його краще кілька разів перевірити ще раз. Список легко скласти, якщо у вас на сайті встановлений лічильник. Досить поставити два перетину для оцінки: користувачі, що прийшли з пошуку, і точки входу на сайт.

Як об’єкти вивчення нас будуть цікавити: тексти оголошень, заголовки і url сайтів. Для цих цілей ми можемо використовувати посилання (Ваші конкуренти) на сайті Бігуна в розділі для рекламодавців.

Цей інструмент дозволяє новачкам-рекламодавцям визначитися зі своїми конкурентами та їх ставками. Заносимо ключові слова в форму, копіюємо в xls-файл список і аналізуємо за кількома параметрами: Кількість оголошень за вибраним словом. Їх не повинно бути менше 7-ми.

В іншому випадку ви ризикуєте мати високі коливання доходу в залежність від сезону, або початкову низьку прибутковість. Ставки за першими трьома місцями. Чим щільніше один одному вказані значення за перехід з першого по третє місце, тим вище конкуренція і потенційний дохід. Ці дані допомагають оцінити рекламодавців з урахуванням аукціонного принципу показу оголошень.

Нижні оголошення. У xls-файлі створюємо окрему вкладre «chip traffic» і переносимо туди всіх рекламодавців з дешевими оголошеннями. Саме вони здатні опускати вартість переходу по оголошенню. Надалі список з цієї вкладки повинен перекочувати в налаштування вашої партнерської програми. Урли вводимо в поле «Ваші конкуренти».

Провівши із запропонованим інструментом кілька годин, ми отримаємо чітке уявлення рівня конкуренція серед рекламодавців за тематикою нашого ресурсу. Крім того, ми отримаємо інформацію про рекламодавців, що змагаються один з одним за володіння високими позиціями, а також про використовують більш помірну стратегію. Сформується список трафіко скупщиків, з якими нам належить боротися. Тепер можемо перейти до наступної частини дослідження.

Примітка. Як об’єкт первинного дослідження тематики були обрані конкуренти. Це добре показує розподіл рекламодавців за словами, але не може бути орієнтиром за ставками, оскільки наведені величини за перехід по оголошенню характерні тільки для пошукових оголошень.

Останні демонструються на даний момент тільки на наступних порталах: Рамблер, Яху, Майл.ру і Гугл. Саме тому для отримання якісного зрізу за ставками для кожного джерела, нам необхідно використовувати інший інструмент.

Частина 2. Скільки рекламодавці готові платити за перехід по текстовому оголошенню? Не секрет, що максимально високі ставки за перехід по оголошенню мають пошукові системи. Це пояснюється декількома факторами.

– По-перше, пошуковий джерело має найвищу ступінь конверсії відвідувачів в покупці.

– По-друге, основні системи контекстної реклами були винайдені розробниками пошукових систем як основного інструменту монетизації власного сервісу.

Примітка. Саме тому послідовність підключення джерел переходів в Яндексі налаштована від пошуку до тематичних майданчиках. З цієї ж причини обсяг витрачених коштів на партнерській мережі жорстко прив’язаний до пошуку і не може його перевершити. Дещо інша ситуація в системі контекстної реклами Бігун, де пошук є лише одним із джерел трафіку, тому рекламодавець може купувати кожен тип трафіку за свою ціну. Це дозволяє зберігати рівень вартість клієнта при падінні конверсії з різних джерел.

Для веб майстера ця ситуація приносить найбільш відчутну вигоду, якщо у пошуках оптимізації витрат на рекламу, рекламодавець окремо під кожне джерело становить текстові оголошення з урахуванням особливостей сайту веб майстера. Таким чином, CTR оголошень сильно зростає.

Примітка. Не секрет, що багатьох користувачів дуже сильно дратують оголошення на майданчиках із заголовком «Ви шукали …».

Далі слід ключове слово, яке користувач набирав кілька годин тому і тепер ця реклама переслідує його. Повернімося до основної теми – визначення вартості переходу, наприклад в Бігуні. Веб майстру необхідно дізнатися, до якого з шести типів трафіку припадає його майданчик. У цьому випадку він зможе дізнатися, за якими ставками вже рекламуються (або будуть рекламуватися) у нього на сайті досліджені раніше рекламодавці.

Для цього необхідно виконати наступне:

– Зайти у вже зареєстрований рекламодавчий аккаунт.

– Створити нову рекламну кампанію.

– Як джерело трафіку вказати тип майданчика.(Наприклад, після модерації партнерським департаментом  майданчику привласнили тип «тематичний ресурс». Значить, в інтерфейсі рекламодавця вибираємо джерело «тематичні майданчики»).

– Створюємо будь-яке оголошення з будь-якою адресою сторінки.

– В якості ключових слів вказуємо досліджувані слова і зберігаємо.

– Тепер по кожному слову у нас визначена рекомендована ставка з урахуванням типу трафіку.

 – Для перевірки достовірності цих даних, можемо переглянути ситуацію на поточному аукціоні рекламодавців. Нарешті, зберігши ставки відповідно до ставок поточного аукціону, зберігаємо рекламну кампанію цілком.

 Для подальшого дослідження та оптимізації ресурсів, рекомендую вивантажити кампанію в CSV-файл. Відкривши його в Excel, можемо будувати будь-які перетин і викладення. Якщо вам важливо знати величину ставок по кожному з шести джерел, то ви можете виконати аналогічні дії по створенню РК і розвантаженні значень для кожного джерела. Потім об’єднати їх в одному файлі з вкладками по кожному джерелу.

Примітка. При зборі даних запропонованим інструментом, важливо пам’ятати кілька ключових моментів, що роблять істотний вплив на їх коректність: Відповідність географічного націлення РК і реальної аудиторії вашого сайту. Так, наприклад, для українських майданчиків ситуація з рекламодавцями по Росії буде дуже сильно відрізнятися. Заміри варто проводити в робочий час, так як у багатьох рекламодавців виставлені тимчасові обмеження на показ об’яв. Тому вони випадають із загального аукціону у вечірні години.

Зібрані дані необхідно періодично оновлювати для того, щоб знизити вплив сезонності по тематиках і відслідковувати динаміку попиту. Наведена методика вивчення обраної тематики, систематизована в одному файлі з даними, може бути відповіддю на вихідний питання з урахуванням конкуренції ставок по словах. Подальший спектр її використання надзвичайно широкий.

Оцінити повноту та якість демонстрованої на сайті реклами з урахуванням доходу. Якщо у вас серйозні розбіжності, то варто звернутися за консультацією в службу підтримки партнерів з проханням про допомогу.

Аналогічним чином можна досліджувати прибутковість для знову розроблюваного проекту, якщо у нього в якості основних способів доходу фігурують сервіси контекстної реклами. Результатом може бути коригування структури сайту і списку наповнюються контентом розділів. Методика чудово підходить для оцінки фінансової привабливості сайта при його покупці новим власником.

Одна справа, коли красиві цифри малює продавець і зовсім інше, що вас може очікувати в реальності.

Примітка. Дуже часто подібний інструмент називають бід-чекер. Ми ж постаралися піти від цього поняття, тому що воно характерно для рекламних систем, що видають оголошення по рекламному фіду. Останній не враховує особливостей аукціону оголошень за словами, перетин тематик та інших елементів, важливих для контексту.