HTML5Нове покоління браузерів підтримує HTML5, а разом з ним, крім усіх корисних нововведень, і можливість використовувати будь-які шрифти на веб-сторінках. Коли тільки про це стало відомо, щастя багатьох веб-дизайнерів (а особливо тих, хто працює ще і з печаткою) не було меж.

Ще б пак, раніше шрифти, які підходять для використання в інтернеті, можна було перерахувати на пальцях однієї руки, а тепер бери і став взагалі будь-який шрифт!

Природно, просунуті веб-дизайнери відразу стали один за одним випускати сайти, які у всій красі використовують тільки що з’явилися можливості. Яскравим прикладом тому може послужити сайт британської студії Mark Boulton Design.

Я зробив пару скріншотів сайту цієї студії, що б ви на власні очі могли переконатися, як кльово буде виглядати несистемні шрифти на веб-сторінках. Весь цей красиво заверстаний текст можна виділити, скопіювати, швидко замінити і він чудово індексується пошуковими системами.

Ще якийсь рік тому ми могли тільки мріяти про це, використовуючи флеш і малюнки для кастомних (несистемних) шрифтів, що за своєю суттю рівнозначно використанню протеза замість нормальної ноги. Хіба не прекрасно що тепер все це нарешті позаду?

Хіба не прекрасно, що тепер ми нарешті можемо насолоджуватися чудовою різноманітною веб-типографікою? Ні, хлопці, кінець мук ще не близький. І ось чому Ця студія з Уельсу, як і багато інших дизайнери, в тому числі і я, працює на Макінтошах. Коли вони відкривають браузер на своїх комп’ютерах і дивляться на свій сайт вони дійсно бачать красиву типографіку.

 Проблема в тому, що користувачі Windows, які як і раніше складають більше 90% від всіх користувачів інтернету, бачать все інакше. Як видно з цих зображень, відображення нестандартних шрифтів в Windows варіюється від стерпного до потворного, залежно від малюнка шрифту, його розміру і типу згладжування. На Маке шрифт скрізь виглядає однаково добре.

Це відбувається тому, що Apple і Microsoft використовують різні алгоритми згладжування шрифтів. Історична довідка Якщо спростити ідеологічне розходження в рендеринге шрифтів, то Apple ставить в основу малюнок шрифту, у той час як Microsoft — піксельну сітку. Підхід Майкрософта дозволяє збільшити чіткість відображення шрифту в дрібних кеглях, правда для цього доводиться розробляти спеціальні екранні шрифти.

Їх розробка — процес набагато трудомісткий, ніж розробка звичайних шрифтів, проте в MS порахували що справа того варта і створили спеціальні мультимовні гарнітури, які поставляються разом з програмними продуктами компанії. Всі ми їх чудово знаємо — адже це і є ті самі стандартні шрифти, які ми використовуємо у веб-дизайні. 10 років тому, коли розроблялася технологія візуалізації ClearType, все це здавалося логічним і актуальним. Однак перевірка часом показала недалекоглядність підходу Microsoft.

З ростом дозволу екранів, з’явилася потреба у відображенні великих кеглів, а ClearType справляється з цим завданням з рук геть погано — малюнок шрифту псується і дробиться. Крім того спочатку не цілком адекватна ідея розробляти шрифт під технологію відображення, а не навпаки, показала свою неспроможність. За весь час існування технології ClearType було розроблено так мало спеціальних шрифтів, що доводиться рівно по одному шрифту на рік.

Тепер, коли з HTML 5 ми можемо можемо використовувати будь-який шрифт на веб-сторінці, від цього немає ніякого толку, адже ці шрифти на екранах користувачів (користувачів Windows) виглядають жахливо. Думаю, зайвим буде говорити, що дизайн, який по суті ігнорує 90% користувачів — поганий дизайн, яким би гарним він не був для решти 10 (за найоптимістичнішими підрахунками).

Таким чином З усього вищесказаного стає очевидним, що якщо ми хочемо використовувати нестандартні шрифти, але при цьому все ще робити якісні сайти, є тільки три шляхи:

• Всі таки використовувати лише шрифти, оптимізовані під технологію ClearType. Як правило, будь-який шрифт з якісним хінтінгом повинен більш-менш добре відображатися. Дізнатися оптимізовано шрифт чи ні, можна тільки одним способом — перевірити.

• Почекати. На авторитетної конференції друкарів і шрифтарів ATypI’09 багато шрифтові дизайнери були дуже натхнені відкриваються з HTML 5 можливостями.

При цьому вони повністю розуміють як убого виглядають звичайні шрифти в браузерах більшості користувачів і планують розробити багато нових шрифтів, спеціально для екрану. Ці нові шрифти ми і будемо використовувати.

• Почекати ще більше. На цій же конференції був присутній представник Microsoft Саймон Деніелс (Simon Daniels). За його словами, головною проблемою використання нестандартних шрифтів є саме проблема рендеринга. Добре, що в MS це розуміють і можливо, в нових версіях Windows шрифти вже будуть відображатися так само добре як в Mac OS.

Але чекати доведеться дійсно довго. У цій статті я ще не згадав проблем ліцензування, які вже так-сяк придумали як вирішити, а так само проблем відображення шрифтів не на персональних комп’ютерах. Суть однак у тому, що на мою думку, використання обмеженого набору стандартних і перевірених шрифтів у вебі і раніше актуально.

UPD У назві та тексті посту є істотна технічна помилка. Те, що несистемні шрифти стали підтримуватися новими браузерами (крім Internet Explorer, який підтримував цю функцію вже з 1997 року) одночасно з HTML 5 не означає, що HTML 5 має до цього якесь відношення. Функція відображення несистемних шрифтів реалізується через CSS.