vidkryty-SEOЯкщо зайти на будь-який форум, так чи інакше дотичний з SEO тематикою, і задати запитання на кшталт «як вивчити SEO?», то в 90% випадків відповідь буде: «потрібно вивчати матеріали форуму». Я згоден на 100%, що дана відповідь правильна і що, дійсно, вивчаючи SEO-форуми можна почерпнути чимало корисної інформації, але на мій погляд, цього недостатньо для повноцінного вивчення SEO, не кажучи вже про комплексне вивчення інтернет-маркетингу. Так який же найкращий спосіб вивчити SEO? Думаю, що кожен з фахівців в області SEO робив це по-різному.

Я не можу назвати чарівну формулу, дотримуючись якої можна за 24 години стати професійним оптимізатором, також мені не відомі методи 25 і інших кадрів, які допомагають у вивченні предмета, зате я можу навести класифікацію, перелік джерел, а також описати етапи, які можуть допомогти майбутнім оптимізаторам.

Класифікація. Я думаю, що кожен з цих джерел сам по собі не може зробити з новачка професіонала, необхідно їх комбінувати для отримання інформації та вдосконалення своїх знань. Навіть якщо ви пройдете курс пошукової оптимізації, то це ще не означає, що на цьому можна зупинитися. Необхідно постійно вдосконалювати свої знання та навички. Кожна отримана теоретична інформація повинна обов’язково закріплюватися на практиці. Умовно наведемо класифікацію методів навчання SEO .

 Самостійне навчання. Навчання на курсах з викладачем Обидва способи повинні в будь-якому випадку супроводжуватися інформаційними потоками, які забезпечать накопичення знань у слухача. Основні інформаційні потоки також можна класифікувати й описати. Інформаційні потоки SEO — книги (теорія) — думаю, що це найкращий спосіб отримати фундаментальні знання в структурованій формі. Дуже важко отримати їх на форумі або вивчаючи блоги по оптимізації, така інформація сильно розкидана і немає єдиної структури. Прочитання хорошої книги по SEO дасть вам той базис, який може сильно допомогти в подальшому вивченні предмета.

 Книжки російською: • І. Ашманов, А. Іванов — «Просування сайту в пошукових системах» • А. Яковлєв — «Розкрутка і просування сайтів: основи, секрети, трюки» •

Підручники з розкручування сайтів на англійськвй: • Mike Moran , Bill Hunt — «Search Engine Marketing, Inc.: Driving Search Traffic to Your Company’s Web Site» • Amy N. Langville, Carl D. Meyer — «Google’s PageRank and Beyond: The Science of Search Engine Rankings» • Jennifer Grappone, Gradiva Couzin — «Search Engine Optimization: An Hour a Day» • Chris Sherman, Gary Price — «The Invisible Web: Uncovering Information Sources Search Engines Can ‘t See »

Звичайно ж, англомовна література сильно відрізняється від російськомовної, вона ні погана, ні добра, вона просто інша. Спочатку здається, що в усій англомовній літературі одна вода, але насправді треба просто звикнути =). Трапляються і дуже вдалі варіанти, наприклад ті, що я навів, де цей нав’язливий стиль виправданий, коли після прочитання книги можна дійсно зрозуміти, що матеріал вивчений досконально. В американців такий стиль письма, коли вони по 20 раз обговорюють одне і те саме. Особисто мені такий стиль не дуже подобається, але іншого шляху немає, тому що російськомовної літератури з тонкощам інтернет-маркетингу поки приблизно в 1000 разів менше, ніж англомовної, доводиться читати те, що є.

 SEO-форуми Хоча і стверджують, що вивчення форумів є найкращим методом вивчення SEO, думаю, що це все ж не так. Безумовно, SEO форум є хорошим місцем отримання знань, але не найкращим для новачків, оскільки: по-перше, дуже мало дійсно якісної інформації, зате дуже багато води і щоб виокремити важливу інформацію потрібно затратити величезну кількість часу на читання абсолютно непотрібних постів, а по -друге, інформація дуже рідко структурована, новачкам буває важко структурувати її самостійно, зробити висновки з прочитаного і застосувати на практиці. А як відомо, велика кількість неструктурованої інформації призводить до хаосу. Корисні SEO-форуми: • Joomla Seo Forum • MasterTalk • PromoForum • Erun • SEO Talks.

 SEO — блоги. Зазвичай пости в блогах пишуть не в навчальних цілях і не в навчальному стилі, але вони можуть бути дуже хорошим джерелом найсвіжішої інформації. Непоганою ідеєю буде додавання декількох найбільш цікавих RSS-стрічок у ваш RSS-рідер для щоденного перегляду заголовків і читання найбільш цікавих постів. Багато професійних SEO-фахівців не пишуть книг по SEO і не витрачають багато часу на участь у дискусіях на форумах, а всі свої цікаві думки публікують на своєму блозі. Деякі SEO-блоги: • SEO в Петербурзі. Нотатки зсередини • БЛОГіка • SEOMoz • SearchEngineLand • Search Engine Watch • TopRankBlog • Stutdubl • www.unofficialseoblog.com Інші інтернет-ресурси з оптимізації — в мережі існує величезна кількість інших ресурсів, які можна використовувати для вивчення оптимізації — сайти курсів пошукової оптимізації, сайти оптимізаторських фірм, новинні сайти, журнали, досить ввести в пошукову форму Яндекс чи Google ключову фразу на кшталт «статті по SEO», «навчання пошукової оптимізації» та інші, і ви отримаєте деяку кількість ресурсів, де можна черпати інформацію. Конференції з інтернет-маркетингу та пошукової оптимізації — відвідування тематичних конференцій може бути прекрасним способом для обміну досвідом і знаннями.

Звичайно ж, той, хто тільки починає пізнавати технології оптимізації, може трошки заплутатися в термінах при відвідуванні професійних конференцій, але зате це дає відмінний шанс завести нові знайомства з учасниками ринку. Крім того, не варто забувати про аналіз сайтів. У хорошій книзі ви обов’язково знайдете інформацію про методики проведення аналізу свого сайту і сайтів конкурентів. Рекомендую спершу вручну провести аналіз декількох сайтів з метою визначити, за рахунок яких чинників він займає те чи інше місце у видачі. Як я говорив на початку статті, кожен з цих джерел сам по собі не може зробити з новачка професіонала, але якщо почати поступово вивчати їх, слідуючи певній послідовності і систематизуючи отримані знання, можна швидко отримати необхідні навички, яких буде достатньо для самостійної роботи.

Схема побудови навчання Враховуючи всі вищевикладені джерела, щоб відповісти на питання — «Як вивчати SEO?», Я спробую намалювати таку схему інформаційних потоків процесу навчання, за умови, що навчання здійснюється своїми силами (на курсах процес будується за іншою методикою, обраної викладачем або фірмою, яка замовила навчання). Рис.1 Схема процесу самостійного навчання пошукової оптимізації На схемі зображено поетапний процес навчання оптимізації. Є чотири блоки, які необхідно проходити послідовно — від вивчення основ оптимізації до того моменту, коли навчальний зможе самостійно проводити аналіз, робити висновки, будувати теорії.

1.Починати необхідно з читання книг або будь-якого іншого структурованого теоретичного матеріалу. Це допоможе уникнути «каші» у голові.

2. Далі ми переходимо на етап «осмислення». На цьому етапі узагальнюємо і засвоюємо всю отриману інформацію. Всі питання, які виникають під час читання книги або матеріалу можна шукати (швидше за все, вони вже освітлені) і обговорювати на форумах або консультуватися з фахівцями галузі.

3. Потім слід перейти до вивчення блогів професійних оптимізаторів, читання профільних статей і потихеньку починати відстежувати новини галузі. На цій стадії слухач «обростає» новими знаннями.

4. Останнім етапом виступає самостійний аналіз і вироблення своїх методик і рекомендацій в галузі, одночасно відвідуючи конференції та семінари.

Усі ці етапи на всьому протязі супроводжуються інформаційними потоками, в даному випадку до кожного етапу домішується різні потоки, які допомагають нарощувати і зміцнювати всі нові верстви знань. Між етапами існує зворотний зв’язок, що дозволяє повернуться до потрібного етапу, якщо це необхідно, наприклад, переглянути деякі голови під іншим кутом, з урахуванням нових знань, отриманих на форумі або від SEO-консультанта.

Внизу ви бачите один з головних блоків — базу знань, де відбувається накопичення отриманої інформації, її обробка, виявлення нових умов зміни під них. Всі етапи супроводжуються практикою, яка повинна бути задіяна на кожному з них. Це потрібно для зміцнення отриманих знань. Ще раз зазначу, що всі ці етапи необхідно проходити послідовно. Дуже часто зустрічається, коли люди починають навчання не з першого етапу, а з другого, а то і з третього.

Це не вірно, і часто призводить тільки до того, що вони дістають поверхневі знання без розуміння суті предмета. Висновок Все, що потрібно для початку, — це базові знання, які дозволять легко самостійно вивчати і аналізувати інформацію з форумів, блогів, і робити на її основі правильні висновки. Звичайно ж, найкращий вчитель — це самостійний практичний досвід, але самостійний досвід у поєднанні з теоретичними знаннями і практичним досвідом інших людей дає більш швидкий і більш якісний результат.